+387 35 364 036
KROZ ISTORIJU
Mladi liječnik Wernicke, 1874. (Carl Wernicke 1848 – 1904), je anatomski lokalizovao senzornu afaziju. Ustanovio je da postoji nesposobnost razumijevanja govora, pri čemu su sluh i artikulacija očuvani, a da je pisanje takođe teško oštećeno. On je uveo i termin ''konduktivna afazija'' smatrajući da nju prouzrokuje prekid nervnih vlakana između auditorne i motorne govorne oblasti. Oblast koju je opisao Wernicke nazvana je ''Wernickeova afazija''. Smatrao je da je čeoni režanj centar za artikulisani govor, a da sljepočni režanj služi razumijevanju govora.
Charcot, 1883. je saopštio da postoji centar za pisanje. Poremećaj koji dovodi do aleksije (alexia) – gubitak sposobnosti čitanja, je lokalizovao u lijevom angularnom girusu. On je prvi istakao da su neki ljudi pretežno auditornog, a drugi vizuelnog tipa, tako da povreda auditornog centra kod osobe koja je više auditorni tip prouzrokuje jaču afaziju no što je prouzrokovala kod vizuelnog tipa.
Charles Mills je, krajem devetnaestog stoljeća, napisao seriju članaka o ''cerebralnim zonama govora''. On je prvi sagledao da se afazičarima može pomoći putem tretmana.